We've updated our Terms of Use. You can review the changes here.

split LP w/ Lawine

by REMEK

/
 • Streaming + Download

  Includes high-quality download in MP3, FLAC and more. Paying supporters also get unlimited streaming via the free Bandcamp app.
  Purchasable with gift card

    name your price

   

 • Record/Vinyl + Digital Album

  Black vinyl in carton cover with a poster size booklet

  Includes unlimited streaming of split LP w/ Lawine via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.
  ships out within 4 days
  3 remaining

    €9 EUR or more 

   

1.
- 00:44
2.
PÍSNĚ PRÁZDNOTY Naučili jsme se počítat mraky Naučili jsme se zpívat písně prázdnoty Místo dívání se do očí Místo toho, co je teď Jakoby to, co je teď, bylo něco menšího Jakoby to, co se děje, nemělo smysl Z nedostatku kyslíku se zatočí hlava Z přebytku myšlenek bolí jako střep Nemít na výběr Nemyslet, necítit, nedýchat Nemít na výběr A v klidu si počkat na lepší časy Otázka je, jestli přijdou Nebo nás prázdnota pohltí navždy Občas se sám sebe bojím Stojím, čekám, nedýchám Občas se sám sebe bojím Jestli jsem to ještě já Někdy mám ze sebe strach Jestli vůbec poznávám sám sebe SONGS OF EMPTINESS We learned how to count the clouds We learned how to sing the songs of emptiness Instead of looking in the eye Instead of being in the now As if the present was something smaller As if this moment was insignificant Lack of oxygen makes your head spin Too many thoughts give you a headache No choice No thoughts, no feelings, out of breath No choice Just waiting for a better day But will it ever come Or will the emptiness swallow us whole
3.
Přání 04:27
PŘÁNÍ Poprvé se bojím dát veřejně text k písničce. Tohle je o dětství, o ztrátách a dírách, který nemůžou nikdy zarůst. Je to o strachu něco udělat a o zoufalství z toho, když už je pozdě. Doufám, že moje děti nebudou muset nikdy řešit to, co já. (Marek) THE WISH This is the first time I am scared to publish lyrics. This song is about childhood, losses and holes that can never be filled. It is about fear of doing something and about the despair when it is too late. I hope my kids will never have to deal with the stuff I had to deal with. (Marek)
4.
V kruhu 02:22
V KRUHU Tak křičím proti zdi Zavřený ve vlastní hlavě Chycený strachem Umlčený jistotou Nejde se pustit dolů Nedá se pohnout vpřed Nejde se ani vrátit zpátky Nedá se vrátit zpátky Neumím dýchat Se zatajeným dechem se přestaneš bát Se zadrženým dechem přestaneš cítit Bez dechu přestaneš žít Jenže strach je silnější než vůle A vůle je slabší než je strach Chycený v kruhu Oči dolů k zemi Chycený v kruhu Zadržený dech Je lepší přestat cítit Když nedokážu přestat myslet IN A CIRCLE Screaming at a wall Locked inside my own head Captured by fear Silenced by certainty There’s no letting go There’s no step forward There’s no going back There is no return I don’t know how to breathe Holding your breath kills the fear Holding your breath stops the feelings Breathless you cease to live But fear is stronger than will And will is weaker than the fear is Trapped in a circle Eyes to the ground Trapped in a circle Holding my breath Better stop the feelings When I can’t stop thinking

about

Vyšlo 7. října 2016 na ROPE OR GUILLOTINE
Released on 7th October 2016 by ROPE OR GUILLOTINE
-
www.ropeorguillotine.net

credits

released October 7, 2016

Tyhle věci nám nahrál a smícha Blum v dubnu 2016 ve zkušebně Gattaca. O něco později je zmateroval Role v Die Tonmeisterei. Obal dělala Simona a o nasázení se postarali Erik s Hansem.
*
These songs were recorded and mixed in April 2016 by Blum at Gattaca rehearsal room. Later they were mastered by Role at Die Tonmeisterei. Simona made the artwork and Hans with Erik took care of the layout.

license

tags

about

REMEK Hlavní město Praha, Czech Republic

contact / help

Contact REMEK

Streaming and
Download help

Report this album or account

REMEK recommends:

If you like REMEK, you may also like: